Przeskocz nawigację


lata 70., nieznane miejsce. Bez wątpienia jeden z największych przebojów w dziejach muzyki i to nie tylko rockowej. VH1 w 2000 r. uznał „Stairway to Heaven” za numer trzy rocka po „Satisfaction” Rolling Stones i „Respect” Arethy Franklin. Utwór Led Zeppelin jest też najczęściej zamawianą piosenką w amerykańskich stacjach radiowych. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1971 r. płyty Led Zeppelin IV. Nigdy nie ukazała się na singlu, co w tamtych czasach było niesamowitym ewenementem, gdyż to single napędzały rynek muzyczny. Powodem był sprzeciw zespołu. W efekcie tłumy ludzi oczarowane „Stairway to Heaven” zaczęły kupować cały album. Niesamowitym powodzeniem cieszy się solówka Jimmy’ego Page’a. W plebiscycie „Guitar World” zajęła pierwsze miejsce. To samo miejsce zajęła w mojej wersji plebiscytu, w której zsumowałem wyniki ponad 10 rankingów najlepszych gitarowych solówek wszech czasów.

Reklamy

3 Comments

  1. Klasyk, ale trochę krzywdzi Zeppelinów, bo stał się wizytówką zespołu, a wszelkie wizytówki w muzyce rockowej (może nie tylko) zawsze prowadzą do jakiegoś uogólnienia twórczości zespołu. Konkluzja jest taka, że trudno Zeppelinów łączyć z jednym konkretnym nurtem, choćby takim eksponowanym na StH.

  2. Daj Boże więcej takich „krzywdzących” utworów ;) A że ktoś później chce uogólniać, nie wnikając głębiej w twórczość zespołu? Jego strata!

  3. oddał bym wątrobę i inne części ciała (oprócz tego między nogami), żeby tylko pójść na koncert Led Zeppelin i troszkę z innej beczki, ale marzy mi się koncert zespołu Running Wild!
    BOGOWIE!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: